Aur si bronz pentru delegatia Romaniei la Cupa Europeana de Seniori de la Bratislava

By
Updated: September 3, 2018
EJU-Senior-European-Judo-Cup-Bratislava-2018-09-01-Miroslav-Petrik-333670

Romania a fost reprezentata la Cupa Europeana de Seniori de la Bratislava de o delegatie formata din 13 judoka. Vladut Simionescu +100 kg si Ionita Camelia -52 kg au fost performerii weekend-ului.

Vladut Simionescu, categoria +100 kg, a obtinut medalia de aur dupa ce a reusit sa castige prin Ippon, finala impotriva rusului Aslan Dzhioev. Anterior, sportivul nostru reusise sa ii invinga pe Przemyslaw Szuta (Polonia), Ivan Covic (Croatia) si pe Daniel Allerstorfer (Austria).

Sportiva in cadrul cateogriei -52 kg, Ionita Camelia a cucerit medalia de bronz dupa un meci castigat prin Ippon in fata Simonei Pollera din Italia dupa ce in semifinale pierduse in meciul cu poloneza Klaudia Cieslik.

In cadrul categoriei -73 kg, judoka Marcel Cercea s-a clasat pe pozitia a cincea.