Bronz pentru Marcel Cercea la Open-ul de la Sofia

By
Updated: February 5, 2018
Cercea -73 kg bronz Sofia

România a cucerit medalia de bronz în cadrul categoriei -73 kg la European Open Sofia, competiţie desfăşurată în weekend-ul recent încheiat şi dedicată băieţilor.

Marcel Cercea, sportiv originar din Alba Iulia, a reuşit să urce pe podium în cadrul categoriei -73 kg. Acesta l-a învins în primul meci pe judoka spaniol Jorge Cano Garcia, ca mai apoi să treacă de francezului Samuel Nzingo. Din păcate, sportivul nostru a pierdut în sferturi în faţa lui Christopher Wagner (Austria). În recalificări, Cercea l-a învins pe britanicul Daniel Powell, pentru ca în finala pentru medalia de bronz să câştige prin Wazari în faţa lui Nils Stump din Elveţia.

La competiţia din capitala bulgariei au participat 244 de judoka din 244 de tari.