Locul 1 pentru România la Campionatul Balcanic pentru juniori

By
Updated: July 10, 2017
CB Bulgaria U21 2017-1-3

În perioada 7-9 iulie, localitatea Pazardzhik din Bulgaria a fost gazda Campionatului Balcanic rezervat categoriei de vârstă U21 (juniori).

La această competiţie, România a fost reprezentată de un lot format din 30 de judoka. Au participat peste 170 de judoka din Albania, Bulgaria, Bosnia şi Herţegovina, Grecia, Macedonia, Muntenegru, Serbia, Turcia şi România. Au fost obţinute următoarele rezultate:

Locul 1 şi medaliile de aur: Balasz Laszlo -55 kg, Borş Laris -60 kg, Bodea Răzvan -73 kg, Băldean Teodor -81 kg, Riciu Cleonia -52 kg, Mazilu Alexandra -78 kg.

Locul 2 şi medaliile de argint: Albu Alin -60 kg, Guşa Andrei -81 kg, Baicu Andrei -100 kg, Sirbulet Cristina -78 kg.

Locul 3 şi medaliile de bronz: Marin Lidia -44 kg, Covaciu Iasmin -48 kg, Preda Otilia -63 kg, Horvath Florisa -70 kg.

La finalul competiţiei ţara noastră a ocupat locul 1 în clasamentul pe medalii urmată de Turcia şi Bosnia şi Herţegovina.