Rezultate FANTASTICE pentru cadetii nostri la Europenele de la Varsovia

By
Updated: July 1, 2019
wmCWkbOmUvLKH7JTMibZYFjrPbS8s7yG

Judoka romani au cucerit patru medalii la individual si argintul la intrecerea pe echipe in cadrul Campionatelor Europene de Judo U18 ce au avut loc in Varsovia-Polonia.

Florentina Ivanescu a cucerit, vineri, in a doua zi de concurs, titlul de vicecampioana europeana la categoria -57 kg, dupa finala pierduta in fata turcoaicei Ozlem Yildiz. Judoka noastra reusise sa treaca pe rand de Isobel Kitchen (Marea Britanie) si Fationa Kasapi (Kosovo), ca mai apoi, in semifinala, sa dispuna de olandeza Alexe Wagemaker.

Medaliile de bronz au fost câştigate de Giorgia Hagianu -40 kg, Iasmina Covaciu -48 kg si Alexandru Matei -50 kg. Andrei Anghel -50 kg s-a clasat pe locul 7, iar Silvia Gherman -48 kg a ocupat locul 9.

Judoka nostri au reusit duminica, la intrecerea pe echipe, sa aiba o evolutie solida si sa ajunga pana in finala competitiei unde, din pacate, au fost invinsi de echipa Turciei. Clasamentul final pe echipe a aratat astfel: 1. Turcia; 2. România; 3. Olanda și Rusia.