Weekend excelent pentru judoka români!

Autor:
Publicat: 17 October 2021, 23:10
email print

Sportivii români sunt câștigători ai unor prestigioase competiții de judo din lume.

Judoka de origine cubaneză Asley Gonzalez a câştigat prima sa medalie pentru România. Acesta a obținut argintul la categoria -100 kg la Grand Slam-ul de la Paris, considerat unul dintre cele mai puternice turnee de judo din lume

Alexandru Raicu a obținut locul trei la Paris

Alexandru Raicu a avut şi el parte de un succes la Paris, acolo unde sâmbătă a reuşit să cucerească medalia de bronz în cadrul categoriei -73 kg. Această medialie este doua din cariera sa la un Grand Slam dupa aurul de la Tel Aviv de la începutul acestui an.

Eduard Șerban, aurul la Cupa Europeană de Seniori

De asemenea, Eduard Șerban a revenit după o lungă perioadă de pauză, cauzată de o accidentare la genunchi şi a reuşit să obţină medalia de aur la Cupa Europeană de Seniori de la Dubrovnik, Croaţia. Această frumoasă performanţă a fost reuşită de judoka originar din Piteşti la categoria -100 kg.